Zdravohrátky

Položit pacienta na záda a zvednout mu nohy – ano, to je správná protišoková poloha. Pamatujte, že když krvácení trvá déle než třicet minut, voláme záchranku. Při masáži srdce se stlačuje hrudník asi stokrát za minutu… Důležité pokyny, rady, povely a informace se na žáky základních škol hrnuly ze všech stran. Na třetí letošní ZDRAVOhrátky do Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi jich ve středu 4. prosince přijelo z celého okresu 67 – a byli to především ti, kteří vážně uvažují o studiu oboru praktická sestra nebo sociální činnost.
Školákům přitom vůbec nevadilo, že v rolích zkušených demonstrátorů nejsou tentokrát učitelé zdravotnické školy, ale takřka výhradně její studenti. Ti se navíc tohoto úkolu chopili s neuvěřitelnou suverenitou a přesvědčivostí, takže mezi vrstevníky zmizel rychle vzájemný ostych a na všech stanovištích tak panovala příjemná neformální atmosféra.
Kvalitní výuka, moderní prostředí
„To je také zásluha zkušeného pedagogického sboru, který garantuje kvalitní výuku v moderních učebnách a laboratořích, rodinnou atmosféru i získání potřebných odborných znalostí. Škola rovněž poskytuje žákům širokou nabídku odborných praxí v nejrůznějších zdravotnických a sociálních zařízeních v celém regionu, “ uvedl při slavnostním zahájení akce Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Ve volbě chrudimské zdravotnické školy ho vzápětí podpořil rovněž starosta Chrudimi František Pilný. „Je to určitě skvělá škola, do jejíž modernizace Pardubický kraj velice dobře investuje. Kdo si zde vybere některý z oborů, chybu rozhodně neudělá. Navíc zdravotnictví je krásná práce a zároveň poslání, “ řekl František Pilný.
Jak na krvácení
Program chrudimských ZDRAVOhrátek byl koncipován s podtextem „krevní oběh“. Ještě než se vydali aktéři do učeben a laboratoří plnit připravené činnosti na sedmi pracovištích, je navštívil zajímavý host. Ve stylovém převleku se jim osobně představil William Harvey, v 18. století objevitel krevního oběhu, do nějž se převtělil student Vojtěch Šulaj.
Pokud si měli žáci ze dvanácti základních škol udělat při této akci komplexní obrázek o zdravotnictví, výběrem jednotlivých aktivit se to organizátorům ve spolupráci s vedením školy dokonale podařilo. Účastníci ZDRAVOhrátek například poznávali chirurgické nástroje či tělesné orgány, seznámili se s principem transfuze a složením krve a na stanovišti Českého červeného kříže se učili pravidlům a zásadám resuscitace. Vyzkoušeli si první pomoc krvácejícímu pacientovi, prohlédli vybavení záchranářské sanity a neminula je ani komunikace s pacientem-cizincem.
„Právě část programu nazvaná Lékaři bez hranic byla nejen neobyčejně zábavná, ale také poučná. Pozici zraněné a pouze anglicky hovořící pacienty věrně a trpělivě snášela studentka z Myanmaru Ma Sve Lin. Úkolem žáků bylo zjistit její jméno a aktuální zdravotní potíže. Na pracovišti První pomoci bylo hlavním tématem zastavení krvácení. Tam se žáci dozvěděli, jak správně použít z autolékárničky tlakový obvaz, případně jak končetinu zaškrtit a také to, že teče-li krev z nosu, hlava se předklání, nikoliv naopak, “ popsal Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Tradičně se soutěžilo o ovocné dorty. Ten za šikovnost a zručnost při manuálních aktivitách získalo družstvo ZŠ dr. Peška z Chrudimi. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězil tým složený ze žáků ZŠ Bojanov, Prachovice a Seč.

zdroj:  https://www.klickevzdelani.cz/Verejnost/ZDRAVOhratky/category/zdravohratky/zdravohratky-v-chrudimi