Zdravohrátky

Na ZDRAVOhrátkách v Chrudimi učily žáky resuscitaci české šampionky v poskytování první pomoci

Zdravohrátky info časopis ke stažení pdf

„Až tě budou obvazovat, tak na tom lůžku neusni!“ – „Je to Markéta, ale představuje zraněnou uprchlici, která je v osmém měsíci těhotenství a kouří třicet cigaret denně.“ – „Narovnejte záda a ruce, pohyb veďte z kyčlí a hrudník stlačujte pěkně do hloubky frekvencí stokrát za minutu“… Rady a informace, které zněly ve středu 25. října v učebnách Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim, neklamně napověděly, že tam zavítaly ZDRAVOhrátky. Do úvodního zastavení šestého ročníku projektu Pardubického kraje na zvýšení zájmu o studium zdravotnických oborů se zapojilo rekordních osmdesát žáků z dvanácti základních škol chrudimského okresu.

Ještě než se školáci, mezi nimiž výrazně převažovala děvčata, vydali vstříc připraveným poznávacím aktivitám, pozdravili a motivovali je při slavnostním zahájení akce hosté. Byli mezi nimi Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Radka Jandová, náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice, Veronika Rulíková, vrchní sestra územního odboru Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

„ZDRAVOhrátky prezentují všechny čtyři střední zdravotnické školy v Pardubickém kraji. Účastní se jich žáci, které uvažují o tom, že zamíří do některého ze zdravotnických oborů nebo oborů sociální péče. Zájemci, kteří si kterýkoliv z nich vyberou, mají jistotu, že právě jejich profese bude nejžádanější na pracovním trhu, uvedl Josef Kozel.

Indicie hledaly osobnost

Praktická cvičení a soutěžní úkoly se odehrávaly postupně na šesti speciálních pracovištích. Pět z nich se nacházelo přímo v budově zdravotnické školy (chirurgie, krev – cenná tekutina, lékaři bez hranic, resuscitace, nevi-hrátky), zbývající (sanita) se nacházelo v nedalekém parku. Děti byly v jednotlivých skupinách „pomíchané“ z různých základních škol, aby se musely nejprve seznámit a poté při činnostech vzájemně komunikovat a spolupracovat. Kromě bodového ohodnocení, které na stanovištích získávaly, sbíraly také indicie, jež jim pomohly identifikovat na začátku akce ještě anonymní osobnost ZDRAVOhrátek – tou byl záchranář MUDr. Marek Dvořák.

„Pokud si měli žáci udělat komplexní obrázek o náplni oboru praktická sestra, výběrem jednotlivých aktivit se to dokonale podařilo. Poznávali třeba chirurgické nástroje a tělesné orgány, seznámili se s obvazovými technikami, první pomocí krvácejícímu pacientovi i pravidly a postupy správné resuscitace. Nevi-hrátky jim názorně předvedly, jaké to je vcítit se alespoň na dvacet minut do pocitů nevidomých lidí, “ popsal část činností Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Lékaři bez hranic v angličtině

Tradičně poučné, ale i poměrně náročné bylo opět stanoviště MASH Lékařů bez hranic. Veškerá komunikace zde totiž probíhala výhradně v angličtině. Úkolem žáků bylo zjistit jméno a aktuální zdravotní potíže figurantky představující uprchlici, následně zvládnout fiktivní operaci vnitřních orgánů a kromě k nim ještě přiřadit odpovídající anglické názvy.

„Velice zábavné bylo seznamování s vybavením sanitního vozu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje – a to nejen zásluhou skvělé komunikace záchranářů. Kromě účastníků akce, kteří se procvičili u fiktivní dopravní nehody v nasazování fixačních tlakových dlah a krčního límce, se do této ´seznamky´ s nadšením zapojily také tří až šestileté dětičky z Předškolního klubu Amálka, které zrovna procházely parkem, “ všimla si Helena Bártlová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.

Tradičně vysokou úroveň chrudimských ZDRAVOhrátek umocnili v rolí průvodců a zejména skvělých demonstrátorů na jednotlivých stanovištích studenti zdravotnické školy. Například při resuscitaci je do všech tajů pečlivě zasvěcovaly členky vítězného družstva letošního ročníku prestižní mezinárodní soutěže v první pomoci v Mladé Bříšti, které zdolaly více než třicet dalších týmů z Česka, Slovenska, Německa a Rakouska.

V soutěžích se soupeřilo o krabice plné vanilkových muffin. Tu za šikovnost a zručnost při manuálních aktivitách stejně jako za vědomostní kvíz Hej Ty, víš to?! zvítězil tým složený ze žáků ZŠ Ležáků z HlinskaZŠ Seč.