Menu
Header image

Den, kdy se mlčelo

Děvčata z 2. SC absolvovala 1.června dějepisný zážitkový workshop Den, kdy se mlčelo, který v pardubickém Divadle Exil pořádala společnost Post Bellum.

Neziskovka Post Bellum od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Děvčata si nejprve vyzkoušela různá herecká cvičení, aby se později snáze vžila do rolí obyvatel obce Úboč na Domažlicku, kteří se dočkali konce 2.světové války a nyní se těší na život v osvobozené republice. Děvčata si nejprve namalovala své grunty, poté je čekala účast ve volbách v roce 1948 a otázka, zda dát hlas Národní frontě či ne. Dalším těžkým dilematem bylo rozhodnout se, zda vstoupit do právě zakládaného JZD nebo odmítnout, což učinily rodiny s největšími majetky. Děvčata se mohla vžít do kůže lidí, kteří byli nuceni pod nátlakem vstoupit do JZD, i těch, kteří jim jejich majetky sebrali. Program byl doplněn hranými výstupy lektorů Tomáše a Tomáše, kteří hráli předsedu místního národního výboru a KSČ a jeho bratra, filmovými ukázkami a nahrávkami výpovědí pamětníků.

Ohlasy dívek: „Než workshop začal, myslela jsem si, že to bude nudné a nebude mě to bavit, protože dějepisu moc nerozumím a ani se o historii nezajímám. Myslela jsem, že to bude jen přednáška, ale byla jsem mile překvapená. Protože workshop byl udělaný zábavnou formou a umožnil nám se zase o něco sblížit a naučit se spolupracovat. Hodně jsme se nasmáli.“ „Workshop se mi moc líbil a bavil. Nečekala jsm, že se dá vymyslet takováto hra, kdy si sami vyzkoušíme, jak to v té době probíhalo, a ještě se něco dozvíme a naučíme.“ „Nejvíc mě bavilo, že jsme si mohli vše vyzkoušet. Dozvěděli jsme se, co se v té době dělo a co se smělo a nesmělo dělat. Rozhodně to nebyla ztráta času.“ „Workshop byl super. Překvapilo mě, jakým stylem se dá toto téma podat. Užila jsem si to.“