Mezinárodní spolupráce v polské Olešnici

Vytisknout

Ve dnech 14. 6. - 21. 6. 2013 jsme dostaly příležitost ke stáži v partnerském městě Olešnice v Polsku.

P1010025.jpg P1010025.jpg P1010025.jpg P1010025.jpg

Samotná praxe se konala od 17. do 20. 6. čili od pondělí do čtvrtka a to každý den 4 hodiny. První den nás vedoucí Mariolla provedla po tzv. přechodně (u nás poliklinika) a představila nás personálu. K vidění byly poradny (u nás ambulance) dermatologická, stomatologická, revmatologická, chirurgická, urologická a neurologická. Samotná lůžková část nespadá pod polikliniku, ale funguje jako samostatný celek. Po registraci vyšle ogulní lékař (obvodní) pacienta se žádankou ke specialistovi. Víceméně se zvyklosti v Polsku od našich neliší, a však co nám přišlo velice praktické je to, že bez jakýchkoliv poplatků v případě, že se pacient nemůže dostavit, vyjede lékař k pacientovi domů. Druhý den praxe, jsme strávili na chirurgii, pan doktor i sestřička byli velice ochotní a nechali nás dělat občas i nějakou tu práci, kterou jsme zvyklé dělat u nás v Chrudimi. Třetí den jsme byli v neurologické poradně, EEG a mamografii. Po té jsme se na chvíli byli podívat i v dermatologické poradně a viděli mražení patologických výrůstků.

Jelikož jsme obě dvě zaměřené na chirurgii, domluvili jsme se, že po zbytek praxe zůstaneme tam. Všichni doktoři a sestry se k nám chovali moc pěkně, byli obětaví, milí a ochotní. Přestože na nás mluvili Polsky, snažili jsme se jim porozumět. Po nějakých strávených dnech v Polsku jsme už ovládali i některá slovíčka a víceméně všemu rozuměli. Komunikativní člověk se ve světě nikdy neztratí! Tímto všem velice děkujeme za tuto skvělou možnost! Získali jsme tu mnoho nových zkušeností a poznali skvělé místní lidi, kteří se stali našimi přáteli. Kdybychom mohly hodnotit tuto stáž jako celek, tak to byl týden, na který nikdy nezapomeneme.

Děkujeme! Dana Velínská a Valentina Vávrová, III.ZA

V sociálním odvětví to mají trochu jiné než u nás. Vše spadá pod zdr. zařízení, ale mají tu docela chytrý systém. Vždy, když se narodí dítě tak jejich pracovnice chodí do rodiny a kontrolují, jak se pečuje o dítě. Myslím si, že je to docela efektivní a vyvarují se tím dost případům zanedbané péče. V domácnosti dělají soc. šetření a docházejí tam, dokud je to potřeba. K soc. setření rovnou dělají i zdr. prohlídky. Nenavštěvují jen děti, ale i jiné pacienty. Dnes jsme s Luckou viděly dvě domácnosti. Jedna byla u jednoho pána po úraze hlavy. Zdr. sestra, která tam šla se postarala o přebalení, změřila tlak, zeptala se na léky. Podobně postupovala i u manželky, která pečuje o toho pána. Je to docela zajímavé vidět jak to funguje někde jinde. Holky říkaly, že i doktoři jedou za pacienty domů, což u nás není obvyklé. Rafal nám zase říkal, že vzdělání oproti Čechám není moc dobré. Jinak jsme byly první den na charitativním koncertě. Je to tu moc pěkné, jídlo dobré a Rafal se o nás stará moc pěkně. Vymýšlí nám zábavu, vzal nás i na dny Olešnice. Užíváme si.

Aneta Janigová, Lucka Marková III. SP

Joomla Business Templates by template joomla